MENU

CO NAPSALI O MOBILNÍCH DOMECH JINDE


Stavební povolení pro mobilní domy mají svá úskalí. Jak je obejít?

www.drevostavitel.cz, 15.02.2023, autor:Tomáš Vítek

Dnešní doba nahrává minimalistickému bydlení. Oblíbené jsou různé formy malometrážního bydlení – minibyty, garsonky, tiny housy, maringotky, malé chatky či mobilní domy. A právě na ty se dnes zaměříme. Co je to vlastně mobilheim? A kde ho smíte a nesmíte postavit? Poradíme vám, na co si dávat pozor ze stran úřadů, a zda můžete mobilheim využívat k celoročnímu bydlení.
Celý článek zde


Bydlení na pár metrech dobývá svět: Prohlédněte si 13 designových Tiny Houses

E15.cz 15. 12. 2020

Můj dům, můj hrad. Za rozbřesku u břehu jezera, k večeru na kopci s výhledem do údolí. Drobné mobilní domy, takzvané Tiny Houses, dávají svým majitelům především svobodu nezávislou na místě a symbolizují minimalistické pojetí života. A velké divadlo uhrají i na pouhých dvaceti metrech čtverečních obytné plochy.
Celý článek


Celoroční mobilní dům a stavební povolení

8. 8. 2022 autor: redakce České stavby

Celoroční mobilní domy, jinak nazývané také mobilheimy, mobilhausy či mobilhomy jsou oblíbenou variantou ekonomického bydlení. Jaké normy je ale třeba dodržet při jejich umístění na pozemek? Klasifikace mobilního domu: Výrobek plnící funkci stavby Podle stavebního zákona je mobilní dům definován jako výrobek plnící funkci stavby, který je považován za stavbu a spadá do režimu stavebního zákona. V praxi to znamená, že umístění mobilního domu nap ozemek (bez ohledu zda se jedná o variantu sezonní či celoroční), vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu.
Před nákupem mobilního domu a umístěním domu na pozemku, je nutné nejdříve zjistit požadavky územně plánovací dokumentace. V této dokumentaci jsou jasně specifikované požadavky na charakter zástavby, typicky například zastavitelnost pozemku, výška domu, tvar domu, možný počet pater domu, sklon střechy atd. Mobilní dům musí splňovat také normy mechanické odolnosti (vyšší nároky na odolnost a statiku domu jsou například v podhůří a horských oblastech), úspory energie a tepla, ekologičnosti, hygieny a požární bezpečnosti.
Mobilní domy se zastavěnou plochou do 50 m2 disponují jistou výhodou, kdy ze zákona u nich není nutné zajišťovat stavební povolení tedy ani energetický štítek (PENB). Lze tak výrazně ušetřit vstupní náklady za pořízení topné soustavy nezbytné k tomu, aby dům energetickým štítkem tzv. „prošel“. Pro splnění požadavků energetického štítku pro mobilní domy se zastavěnou plochou nad 50m2 se jako způsoby vytápění nejčastěji volí tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou. Vstupní náklady u těchto způsobů vytápění jsou však v poměru k ceně mobilního domu poměrně vysoké. Pro mobilní domy se zastavěnou plochou do 50m2 lze jako způsob vytápění zvolit například elektrické rohože, které se používají také do zděných domů i dřevostaveb či bytů a vstupní náklady na pořízení nejsou nijak dramatické. Originál článku zde


České malé domy. Jsou krásné, velmi praktické a skvěle se v nich bydlí

idnes.cz, 19. dubna 2020

Trendem dnešní doby nejsou drahé obří domy s velkou zahradou, ale malinké útulné domky a třeba i na kolech. Takové vyrůstají po celém Česku a dokazují, že i na nevelkém prostoru si lze zařídit příjemné bydlení.
Originál článku zde


Češi přemýšlí, jak ušetřit za bydlení ve vlastním. Kupují si mobilní domy

TN.CZ - TV NOVA, autor MARTIN KOČÁREK, 20. 2. 2022, 22:52

Češi hledají způsoby, jak ušetřit při pořizování vlastního bydlení. Jedním z trendů poslední doby je pořídit si pozemek, na který se místo zděné novostavby umístí mobilní dům. Při srovnání s obdobím před pandemií stoupl zájem o takové bydlení podle oslovených odborníků až dvojnásobně.
Petr Žalmánek z Brna se z městského bytu přestěhoval do vlastního. Zvolil mobilní dům v přírodě. Především kvůli ceně, přišel ho na jeden a půl milionu korun. "Nemáme rádi velké domy, malý dům byla lepší volba. Po koronaviru šly ceny nahoru, a tak by cena byla někde jinde," vysvětlil.
Podobně jako pan Žalmánek teď uvažují tisíce lidí z celého Česka. Stavět je pro ně příliš drahé, už jen samotná koupě pozemku je vysoká finanční zátěž. Za poslední dva roky zdražily pozemky až šestinásobně.
"Pozemků je velký nedostatek, zájem je stále vysoký," potvrdil realitní makléř Jiří Krejčí. Mnozí lidé, kteří si koupí pozemek, tak zjistí, že už nemají peníze na výstavbu. Tak se rozhodnou pro rychlou a levnou variantu, tedy že si koupí přenosný domek," uvedl ekonom Štěpán Křeček.
Výrobci nestíhají dodávat. A to i přesto, že ani oni se zdražování nevyhnuli. Kvůli stoupajícím cenám materiálů mobilní domy zdražily bezmála o polovinu. "Zájem stoupá oproti předkoronavirové situaci. Z větší části se to lidé snaží kolaudovat. Je to 65 procent na bydlení a 35 procent na rekreaci," vypočítal výrobce mobilních domů Jaroslav Tesler. Před koronavirem se na dodání objednaného mobilního domu čekalo týdny, teď je to nejméně rok. Bydlet lusknutím prstu proto nebudete ani přes sliby některých prodejců. Navíc je potřeba počítat s papírováním. "Pokud budete mít mobilheim a budete ho chtít připojit na inženýrské sítě, tak tam už budete muset absolvovat stavební řízení," upřesnil Krejčí.
Originál článku zde


Netradiční hypotéky: Nevěřili byste, na co všechno si můžete vzít úvěr na bydlení

GABRIELA HÁJKOVÁ, 15. 9. 2021, Měšec.cz

Banky dnes nabízejí u hypoték řadu modifikací, které vám mohou pomoci vyřešit situace, které byste dřív s úvěrem na bydlení od banky nepokryli. S čím vším umí hypotéka pomoci?
Hypotéku na koupi bytu či domu netřeba představovat. Tento úvěr si ale můžete pořídit na řadu dalších věcí. Co všechno můžete zafinancovat hypotečním úvěrem?
Hypotéka na koupi bytu z developerského projektu Air Bank v současnosti připravuje její spuštění. Konkrétní termín banka zatím uvádět nechce, odhadem by novou hypotéku ale mohla nabídnout nejdříve na začátku příštího roku. Produkt už v současnosti nabízí také Komerční banka a Fio banka, která vyřeší financování s developerem za vás.
Hypotéka na vypořádání spoluvlastnických podílů, daru a dědických nároků Je běžně poskytována jako účelová hypotéka na majetkové vypořádání spoluvlastnictví, daru nebo například dědického nároku. Schvaluje se na základě předložení dokumentů mezi stranami, které se vypořádávají. Může to být tedy např. na základě dohody o vypořádání, notářského zápisu, usnesení o dědictví apod.
Poskytují ji všechny banky, co mají v nabídce hypoteční úvěry, kromě Air Bank...
Celý článek zde


Co je malé, to je milé. Maringotky zažívají v České republice obrození. Stavitel vysvětluje proč

08:24 17.07.2021, Tatjana Naronskaja, SPUTNIK

Zdražení panelových bytů a chalup v tomto roce téměř o čtvrtinu, včetně známého omezení dennodenního života ve městě, obnovily zájem Čechů o pořízení maringotek. Malé mobilní domky snadnější pro získání územního povolení umožňují bydlení na vlastním pozemku poblíž přírody. O soběstačném a šetrném bydlení mluví Tomáš Zajíček, výrobce maringotek.
Dle odborníků měla pandemie přinést propad cen bytů o 15 %, nicméně se tomu tak nestalo. Pražské panelové byty naopak zaznamenaly zdražení své ceny o pětinu, nemluvě o chatách. Navzdory příznivým úrokovým sazbám a zrušení dani z nabytí nemovitosti nárůst zájmu o koupi vlastního bydlení podněcovaly obavy z inflace.
Společenské pohodě také slabě prospíval lockdown a změny protiepidemických opatření. Není divu, proč se poslední dva roky zvýšil počet zájemců o bydlení v mobilních domech, neboli tiny housech: jedná se o finančně přijatelnější bydlení s rychlou realizací. Tento typ bydlení, který lze využívat jak celoročně tak i sezónně, je mezníkem mezi chatou a karavanem. Móda tiny housů se rozjela ve Velké Británii a USA především jako rekreační bydlení ale také i kvůli nutnosti dojíždění do práce... Celý článek zde


Maximální komfort na minimálním prostoru, to jsou mobilní domy

28. 6. 2021, 8:31 Dana Jakešová, Právo

Malý velký dům, tak by se daly stručně charakterizovat mobilní domy a minidomky, které jsou stále populárnější i u nás. Poslední rok zažívají doslova boom.
Pořídit si v dnešní době nemovitost není vůbec levnou záležitostí. Existují ale alternativy, jak začít bydlet či chatařit takřka okamžitě a s rozumnou investicí. Jednou z nich je pořízení tzv. mobilheimu, či chcete-li mobilního domu. Ty nejsou pevně spojené se zemí, takže nejde o stavbu v pravém slova smyslu.
S trochou nadsázky se tak dá říct, že usadit ho můžete skoro na jakýkoliv pozemek. A také kdykoliv přemístit jinam, protože součástí jejich rámu je i manipulační podvozek s jednou až třemi nápravami a oj s přípojným zařízením (které lze ale po usazení na pozemek šikovně schovat). A nebojte se, nemusí být vůbec miniaturní! Mobilheimy se vyrábějí od 4 do 15 m délky a od 2,5 do 4,9 m šířky. Bez problémů mohou mít velikost kolem 50 m² s prostorným obývacím pokojem a dvěma či třemi ložnicemi. Nejběžnější je ale rozměr 3 x 9 m, kam se vejdou dvě ložnice... Celý článek zde


Stavební zákon nešetří ani majitele mobilních domů. Prostudujte si ho, než začnete snít o levném bydlení

Petr Komberec 6. května 2021 • 15:00, Reflex

Dokážete si představit, že byste trvale bydleli v kůlně na dříví, domku pro zahradní techniku či ve skladě na nářadí? V zahradním domku určeném pro uskladňování ovoce nebo dokonce v salaši pro ovce? Hádám, že asi jen velmi těžko. A co teprve kdybyste do takovéto nemovitosti měli investovat třeba půl milionu nebo dokonce přes milion korun?
Teď si nejspíš myslíte, že si z vás dělám legraci. Skutečnost je taková, že nejde o výplod šílence, jak se mnozí můžete domnívat, ale jedná se o příběhy řady Čechů, kteří se rozhodli pro alternativní bydlení. Ovšem tvrdě narazili na úředního šimla, který jim naboural romantické iluze o nízkonákladovém a nízkoenergetickém bydlení v přírodě.
Co si má člověk představit pod pojmem „alternativní bydlení“? Je to de facto jakýsi druh manifestu soudobého nezávislého bydlení, apel proti hypotékám, úvěrům, jednoduše zadlužování se v souvislosti s bydlením... Celý článek zde

-->